• Manhattan High School

    Tiger Cross-Country
     Head Coach: John Sillitti
     Assistant: Dustin Cishosz
     
    xc 2016
    2016 Class B Girls
    STATE CHAMPIONS
      Hannah Madsen (3), Jessa Steele (10),
    Hannah Boyd (12),  Kyli Richardson (17),
    Jodi Cameron (25), Mynessa Hein (32),  
    Elle Olsztyn (100)
    2016 Class B Boys
    STATE 2ND PLACE
     Colter Barney (2), Zak Meeker (3),
    Bryce Love (6), Charlie Rasnick (21)
    Adam Lawellin (63), Emry Olsztyn (67),  
    Isaac Boyd (78) 
     
     
    team
    2015 Class B Boys
    STATE CHAMPIONS
     
     Leonard McComas (2), Tony Krogstad (3), Zak Meeker (6), Colter Barney (7), Charlie Rasnick (15), Bryce Love (36), Emry Olsztyn (75)
    2015 Class B Girls
    STATE 2ND PLACE
     
    Kylie Richardson (9), Hannah Madsen (12), Shawdai Curtis (17), Hannah Boyd(20), Jordan Wyse (30), Elle Olsztyn (33), Lauren Swan (91)
     
     
    2014 Class B Girls 
    STATE CHAMPIONS 
     2014 STATE CHAMPIONS
     STATE CHAMPION RUNNERS:
     Anna Losasso - SR: 11th (All-State)
     Hannah Madsen - FR: 12th (All-State)
    Jordan Wyse - JR: 17th
    Kylie Richardson - FR: 24th
    Elle Olsztyn - FR: 27th
    Hannah Boyd - FR: 53rd
    Ivy Chase - FR: 65th 
    Kaitlyn Fairbanks - FR: Alternate
    Sage Chase - SR: Manager
    Kenzie Oyler - JR: Manager 
     
    2014 Class Boys
     STATE RUNNER-UPS
     ALL-STATE RUNNERS:
    David Schachman - SR: 8th place 
    Antonio Krogstad - JR: 15th place
     
     
     2013 Class B Boys
     STATE RUNNER-UPS
    ALL-STATE RUNNERS: 
    BOYS 
     Antonio Krogstad - SO: 5th place
     Colter Smith - JR: 15th place
     
    2012 Class B Boys
    STATE RUNNER-UPS
    ALL-STATE RUNNERS:
    BOYS
    Antonio Krogstad - FR: 7th place
    Ike Zier - SR: 12th place
    GIRLS
    Ellie Losasso - SR: 7th place

    Manhattan Tigers
    2011 Class B Boys
    STATE CHAMPIONS
    State Champs

    STATE CHAMPION RUNNERS:
    Marcus Swan - SR: 4th place (All-State)
    Cody Hart - SR: 6th place (All-State)
    Ike Zier - JR: 20th place
    David Schachman - FR: 24th place
    Wyatt Thomas - SO: 27th place
    Colter Smith - FR: 32nd place
    Patrick Hinchcliff - SR: 106th place
     
     
    2010 Class B Boys
    STATE RUNNER-UPS 
    ALL-STATE RUNNERS:
    Tim Royce - SR: 4th place
    Marcus Swan - JR: 8th place
    Cody Hart - JR: 14th place
     
     2009 Class B Boys
    STATE CHAMPIONS
    2009 STATE CHAMPS
    STATE CHAMPION RUNNERS:
    Mike Asay - SR: 1st place (Individual State Champion, All-State)
    *2009 Gatorade Cross Country Runner of the Year for Montana*
    Tim Royce - JR: 7th (All-State)
    Marcus Swan - SO: 13th (All-State)
    Bryan Schmidt - SR: 14th (All-State)
    Joey Donaldson - SR: 55th
    Braedon Niemi - JR: 68th
    Jeremy Huttinga - SR: 85th
     
     2008 Class B Boys
    STATE RUNNER-UPS
     ALL-STATE RUNNERS:
    Mike Asay - JR: 2nd place
     
     

      2005 Class B Boys
    STATE CHAMPIONS 

    STATE CHAMPION RUNNERS:
    Zac Barrett - SR: 2nd (All-State)
    Brian Potter - SR: 3rd (All-State)
    Tyson Vanderby - SO: 12th (All-State)
    Anthony Young - SO: 27th
    Taylor Canfield - SO: 32nd
     Jordan Baldry - FR
    Ryan Blomback - FR
     
     
    warming up for state